Корпорація МЕРЕЖА
Бюлетень Корпорації Мережа від 27.05.16

КЕРІВНИКАМ

 

1. Випробувальний строк

 

Верховна Рада на вечірньому засіданні 17 травня прийняла Закон про внесення змін до Кодексу законів про працю щодо випробування при прийнятті на роботу.
 
Законом розширюється перелік осіб, для яких не встановлюється випробування при прийнятті на роботу. До переліку включені:
 •   обрані на посаду;
 •   переможці конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
 •   особи, які пройшли стажування під час прийняття на роботу з відривом від основної роботи;
 •   вагітні жінки;
 •   самотні матері, що мають дитину у віці до 14 років або дитину-інваліда;
 •   особи, з якими укладається строковий трудовий договір на строк до 12 місяців;
 •   особи на тимчасові й сезонні роботи;
 •   внутрішньо переміщені особи.
Законом також передбачено:
 •  не включати до строку випробування дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причин;
 •  обов'язково письмово попереджати працівника про те, що трудовий договір з ним буде розірвано у зв'язку з тим, що він не пройшов випробування, без виплати вихідної допомоги;
 •  віднести до підстав звільнення з ініціативи роботодавця звільнення працівника у зв'язку з незадовільним результатом випробування.  

 Як шукати в ресурсі

-

Законопроекти та коментарі, № 1639

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу

 

2. Нова процедура закупівель для силовиків

 
Верховною Радою 12 травня прийнято Закон про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони (законопроект № 4288).
Законом встановлюється, що Міноборони та його розвідувальні органи, МВС, СБУ, Нацгвардія, Нацполіція, Держприкордонслужба, Служба зовнішньої розвідки, Держспецзв'язку, Держспецтранспорту, ДСНС, Управління держохорони та інші військові формування та/або частини в особливий період, у період проведення АТО та в період запровадження надзвичайного стану будуть здійснювати закупівлі товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони за спеціальною переговорною процедурою.
Особливість цієї процедури полягає в проведенні відбору учасників закупівель через електронний аукціон на конкурсній основі. З цією метою учасники подають певний перелік документів та цінову пропозицію – і електронна система автоматично визначає переможця конкурсу, а не сам замовник. Після цього укладається договір з переможцем на постачання товарів, робіт, послуг і надалі постачання товарів здійснюється без проведення процедур закупівель.

 Як шукати в ресурсі

-

Законопроекти та коментарі, № 4288

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони

 

ЮРИСТАМ

 

1. Реєстрація підприємств

 

Мін'юст наказом від 6 травня 2016 року № 1327/5 вніс зміни до форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Наказом також затверджено форми заяв:

 • про державну реєстрацію припинення відкремленого підрозділу юридичної особи;
 • про державну реєстрацію змін до відомостей про відокремлений підрозділ юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань.

Наказ набере чинності через 10 днів після офіційного опублікування.

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, наказ № 1327/5 від 06.05.2016

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про затвердження Змін до форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань

 

2. Дозволи на концентрацію

 

З 18 травня діє Закон, який має знизити регуляторний тиск на бізнес у частині узгодження правочинів злиття/поглинання з АМКУ.
Зокрема, Законом спрощено процедуру одержання дозволу АМКУ на правочини з потенційно мінімальним впливом на конкуренцію в Україні, впроваджено систему попередніх консультацій з АМКУ (за зверненням заявника) щодо необхідних для подання заяви інформації та документів.
Встановлено, що Антимонопольний комітет або адміністративна колегія АМКУ розглядає заяву за спрощеною процедурою протягом 25 днів з дня надходження у разі, якщо:
 • лише 1 учасник концентрації здійснює діяльність на території України, або
 • сукупна частка учасників концентрації на тому самому товарному ринку не перевищує 15 %, або
 • частки або сукупні частки учасників концентрації не перевищують 20 % на товарних ринках, на яких реалізується продукція (товари, роботи, послуги), без придбання або реалізації якої госпдіяльність будь-якого іншого учасника концентрації неможлива.
Одночасно змінюються правила опублікування рішень АМКУ.

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, Закон № 935-VIII від 26.01.2016

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про внесення змін до Закону України "Про захист економічної конкуренції" щодо підвищення ефективності системи контролю за економічними концентраціями

 

БУХГАЛТЕРАМ

 

1. Сплата податків і зборів

 

Нагадуємо, що наближається граничний термін сплати низки податків і зборів, а саме:

 

30 травня – останній день сплати:

 • ЄСВ гірничодобувними підприємствами з доходу за квітень 2016 року;
 • ПДВ за квітень 2016 року; 
 • ПДФО та військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за квітень 2016 року; 
 • акцизного податку за квітень 2016 року; 
 • плати за землю за квітень 2016 року; 
 • рентної плати за користування радіочастотним ресурсом за квітень 2016 року. 

 Про строки сплати інших податків і зборів можна дізнатися з ресурсу Календар бухгалтера систем ЛІГА:ЗАКОН. 

 

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, Календар бухгалтера

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Календар бухгалтера

 

2. Євроремонт Закону про бухоблік

 

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 4646 "Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ініціатором якого є Кабмін. Таким чином, уряд готує підґрунтя для гармонізації національного законодавства у сфері бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності із законодавством Європейського Союзу й МСФЗ.
 
Законопроектом пропонується, зокрема:
 • доповнити Закон про бухоблік новими термінами, зокрема, "витрати", "доходи", "звітний період", "звіт про платежі на користь держави", "звіт про управління", "таксономія фінансової звітності" і "підприємства, що становлять суспільний інтерес";
 • установити для цілей бухобліку критерії віднесення підприємств до мікропідприємств, малих, середніх і великих підприємств відповідно до положень Директиви № 2013/34/ЄС;
 • установити, що підприємства, які здійснюють видобування корисних копалин загальнодержавного значення, повинні складати фінансову звітність за МСФЗ;
 • поширити Закон на операції з виконання бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства;
 • скоротити перелік обов'язкових реквізитів для первинних документів;
 • уточнити період складання проміжної фінансової звітності для забезпечення однозначності у визначенні періоду, за який вона складається;
 • дозволити не складати консолідовану фінзвітність малим групам, які відповідають критеріям, передбаченим цим законопроектом;
 • удосконалити порядок подання й оприлюднення фінансової звітності (підприємства, що застосовують МСФЗ, повинні будуть подавати звітність в єдиному електронному форматі), а також зобов'язати підприємства надавати копію фінансової звітності за запитом юридичних і фізичних осіб.
Докладніше про це – у матеріалі "Євроремонт українського бухобліку" видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН (№ 21 за 2016 рік).

 

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Пошук одним рядком для 9.хх

-

законопроект № 4646, Директива 2013/34/ЄС, Закон про бухоблік

 

3. Оновлено Інструкцію про порядок нарахування та сплати ЄСВ

 

Мінфін наказом від 28.03.2016 р. № 393 привів Інструкцію про порядок нарахування та сплати ЄСВ, затверджену наказом від 20.04.2015 р. № 449 (далі – Інструкція № 449), у відповідність до норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. № 2464-VI.
 
Зміни враховують законодавчі новації, запроваджені ще з 01.01.2016 р. щодо платників, розміру нарахування та максимальної величини нарахування ЄСВ, зокрема:
 
1) з Інструкції № 449 виключено норму щодо утримання ЄСВ і встановлено єдину ставку нарахування внеску в розмірі 22 % незалежно від класу профризику;
 
2) уточнено правило нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати. Нагадаємо, що коли база нарахування ЄСВ менша за розмір мінімальної заробітної плати, то ЄСВ розраховують з розміру мінімальної заробітної плати. Правило діє за умови перебування працівника в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця;
 
3) визначено, що вимоги щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату (дохід), яка не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, не застосовуються до заробітної плати:
 • не за основним місцем роботи (базою нарахування ЄСВ є отриманий дохід (прибуток) незалежно від його розміру);
 • працівників-інвалідів, до якої застосовують розмір ЄСВ: 8,41, 5,3 або 5,5 %;
 • працівників, яким надано відпустки без збереження заробітної плати на період проведення АТО;
4) змінено максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, яка з 1 січня 2016 року дорівнює двадцяти п'яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, на яку нараховується єдиний внесок;
 
5) приведено у відповідність до норм чинного законодавства положення Інструкції щодо добровільної сплати єдиного внеску та порядку укладення договорів про добровільну участь.
Наказ набуває чинності з дня офіційного опублікування – 17.05.2016 р. 

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Зміни до Інструкції про порядок нарахування та сплати ЄСВ

 

 

Вісник МСФЗ (в Україні)

 

1. МСФЗ 9 (операції з фінансовими інструментами)

 
Тема свіжого номера – застосування МСФЗ 9, яким регулюється відображення операцій з фінансовими інструментами. У системі МСФЗ ця тема вважається найважчою. З матеріалів цієї рубрики випуску можна дізнатися не тільки про те, як "розпізнати" фінансовий актив, а й про відображення їх знецінення – питання набуло особливої актуальності в період фінансової кризи. 
 

2. Де межа між подарунком і хабаром? Практика США та Європи

 
Це питання особливо актуальне в таких країнах, як Україна, де корупція квітне, заходи щодо позбавлення від неї не мають вагомих результатів, а реформи щодо боротьби з корупцією ледве відбуваються. Щоб знизити ризик трактування подарунків як хабара, підприємства повинні уважно ставитися до питань корпоративних подарунків чиновникам. Про те, як це питання вирішується в цивілізованих країнах, можна дізнатися у свіжому випуску.
 

3. Розраховуємося з працівниками згідно з міжнародними стандартами

 
Оплата праці завжди є актуальною темою як для роботодавця, так і для самого працівника. Підприємства, що складають свою звітність згідно з МСФЗ, повинні керуватися МСБО 19 "Винагороди працівникам". Подробиці його застосування на практиці та приклади відображення у звітності читайте у квітневому номері.
 

4. Директиви від Єврокомісії для запобігання ухиленню від податків

 
Європейська комісія приймає директиви для запобігання ухиленню від податків. Головна їх мета – ліквідувати можливості та лазівки для агресивних методів податкової оптимізації. У світлі офшорних скандалів ці документи набувають особливої значимості. Подробиці – на сторінках видання.
Про все найважливіше та найактуальніше у сфері МСФЗ і суміжних галузях дізнавайтеся з матеріалів видання Вісник МСФЗ (в Україні) № 4 від 19.04.2016 р.
 
Повний анонс матеріалів – на сайті видання: http://ifrs.ligazakon.ua/