Корпорація МЕРЕЖА
Бюлетень Корпорації Мережа від 25.01.16

КЕРІВНИКАМ

 

1. Реєстраційні процедури

 

З 1 січня 2016 року відбулися суттєві зміни в процедурах реєстрації юридичних осіб і фізосіб-підприємців, а також прав на нерухомість.
Відповідно до змін повноваження з проведення реєстрації в цій сфері поступово передаються від територіальних органів Мін'юсту новоствореним юридичним особам публічного права (спеціалізованим підприємствам державної або комунальної форми власності). Крім того, значну частину реєстраційних дій можуть здійснювати нотаріуси.
25 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв низку важливих постанов і розпоряджень, зокрема таких, що стосуються питань реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень; надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань у скорочений строк; питань надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань, а також інших питань у сфері реєстрації.

 

Нагадаємо, 26 листопада 2015 року прийнято Закон № 834-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Зазначеним Законом внесено зміни, спрямовані на спрощення процедури державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також на врегулювання питань, пов'язаних з передачею повноважень у сфері реєстрації органам місцевого самоврядування.

 

Також 26 листопада 2015 року прийнято Закон № 835-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань". Відповідно до зазначеного законодавчого акта Закон "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" викладено в новій редакції. Територіальні органи, створені Міністерством юстиції, припиняють надання послуг у сфері держреєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням КМУ, прийнятим під час забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського АРК значення, Київської, Севастопольської міськими, районними, районними в містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері держреєстрації, але не пізніше 30 квітня 2016 року.

 

Постановою КМУ № 1128 від 25.12.2015 затверджено Порядок, що визначає процедуру розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність держреєстратора, суб'єкта держреєстрації, територіального органу Мін'юсту, що здійснюються Мін'юстом і його територіальними органами.
Постановою КМУ № 1129 від 25.12.2015 внесено зміни до Положення про Міністерство юстиції України: внесено уточнення щодо контролю Мін'юсту за діяльністю у сфері держреєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, держреєстрації юридичних осіб, громадських формувань, які не мають статусу юридичної особи, і фізичних осіб – підприємців; держреєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності тощо.
Постановою КМУ № 1130 від 25.12.2015 затверджено Порядок, що встановлює умови, підстави й процедуру проведення акредитації суб'єктів державної реєстрації, моніторингу відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації та перелік документів, необхідних для її проведення.
Постановою КМУ № 1133 від 25.12.2015 було визначено розміри плати за проведення держреєстрації юридичних осіб, громадських формувань без статусу юрособи та ФОП у скорочений строк (за бажанням заявника). Така плата повинна вноситися разом з адміністративним збором.

 

Разом з тим урядовою постановою № 1131 від 25.12.2015 установлено Порядок виплати винагороди держреєстраторам і працівникам органів реєстрації актів громадянського стану.
Також уряд прийняв розпорядження від 25.12.2015 № 1395-р "Деякі питання надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань". КМУ, зокрема, розпорядився забезпечити підготовку проекту рішення КМУ про припинення надання послуг у сферах державної реєстрації на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці органами державної реєстрації, створеними Мін'юстом, на підставі звернень виконавчих органів міських рад міст обласного значення, Київської міської, районних, районних у м.Києві державних адміністрацій про забезпечення ними умов, необхідних для реалізації повноважень у сферах державної реєстрації.
Зауважимо, що зазначені постанови й розпорядження КМУ набули чинності 1 січня 2016 року.

 

Детальніше зміни, що відбулися, буде проаналізовано у виданні "ЮРИСТ&ЗАКОН" № 02 від 21.01.2016.

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, Закон, № 834-VIII від 26.11.2015
Загальне законодавство, Закон, № 835-VIII від 26.11.2015
Загальне законодавство, постанова, № 1128 від 25.12.2015
Загальне законодавство, постанова, № 1133 від 25.12.2015
Загальне законодавство, постанова, № 1131 від 25.12.2015
Загальне законодавство, розпорядження, № 1395-р від 25.12.2015

 

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень
Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань

2. Нові правила ремонту РРО


Кабмін вніс зміни до Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій.
Відтепер строк проведення гарантійного/післягарантійного ремонту реєстратора збільшено до 7 робочих днів (до цього строк проведення ремонту не міг перевищувати 72 години).
У разі, якщо в зазначений строк РРО не може бути відремонтований, центр сервісного обслуговування не пізніше 7-го робочого дня з моменту прийняття в ремонт несправного обладнання зобов'язаний ввести в експлуатацію резервний реєстратор.
Також на виробників і постачальників РРО покладено обов'язок щодо проведення доопрацювання у разі зміни законодавчих вимог до реєстраторів. Доопрацювання повинні проводитися "за наявності технічних можливостей".

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, наказ Мінфіну від 21.10.2015 р. № 911

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про внесення змін до Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій

3. Розширення ембарго проти РФ
 
Кабмін розмістив на своєму порталі текст постанови від 20 січня 2016 року № 28 про внесення змін до переліку товарів, заборонених до ввезення на митну територію України, що походять з Російської Федерації.
 
До переліку заборонених до ввезення внесено такі товари:
 • цибуля ріпчаста;
 • чай зелений (неферментований), у первинних упаковках нетто-масою не більш як 3 кг;
 • готова або консервована риба, ікра осетрових (чорна ікра) та ікра інших риб;
 • білий шоколад;
 • драже та аналогічні солодощі у вигляді драже;
 • кондитерські вироби у вигляді гумки або желе, включаючи фруктову пасту (мармелад) у вигляді кондитерських виробів з цукру;
 • шоколадні цукерки, які містять алкоголь;
 • готові харчові продукти, одержані шляхом здуття або смаження зерна злаків чи зернових продуктів (наприклад, кукурудзяні пластівці), зернові культури (крім кукурудзи) у вигляді зерна або пластівців, гранул чи оброблені іншим способом (за винятком борошна, крупки, крупів), попередньо проварені або приготовлені іншим способом;
 • хрусткі хлібці;
 • печиво солодке сухе, повністю або частково покрите шоколадом чи іншими виробами, з вмістом какао тощо;
 • печиво сухе з начинкою у вигляді сандвічів;
 • соус соєвий;
 • кетчуп та інші томатні соуси.
Нові обмеження набирають чинності з 3 лютого.

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, постанова, № 28 від 20.01.2016

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про внесення змін до переліку товарів, заборонених до ввезення на митну територію України, що походять з Російської Федерації

 

ЮРИСТАМ

 

1. Адвокатська монополія

 

Законопроект щодо внесення змін до Конституції у частині правосуддя відповідає вимогам ст. 157 та 158 Конституції України. Такий висновок зробив КСУ.
Таким чином, депутати отримали можливість продовжити розгляд цього законопроекту вже під час поточної сесії, яка триватиме до кінця січня.
Під час неї парламентарі зможуть прийняти рішення щодо попереднього схвалення змін (за наявності 226 голосів "за"). Після чого вже на наступній сесії, яка відбудеться навесні, можна буде проводити голосування за прийняття змін у цілому.
Нагадаємо, що крім іншого змінами пропонується встановлення монополії адвокатури на надання правового захисту.

 Як шукати в ресурсі

-

Законопроекти, № 3524

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)

2. Податок на "розкішні" автомобілі

 

Суди скасовують податкові повідомлення-рішення про сплату транспортного податку на "розкішні" авто, направлені у 2015 році. Так, постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2015 року у справі № П/811/3341/15 (головуючий - Роман Брегей) було задоволено позов власниці "Лексус RX-350" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 26 серпня 2015 року, яким позивачці визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку в розмірі 25 тис. грн.
Суд дійшов висновку, що приписи податкового законодавства доводять відсутність у позивачки обов'язку сплачувати транспортний податок у 2015 році, оскільки цей податок було запроваджено з порушенням принципу стабільності податкового законодавства.

При цьому зміст норми "зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніше ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду" слід розуміти як заборону введення в дію таких змін у новому бюджетному періоді, якщо такі зміни прийняті (набрали чинності) менше ніж за 6 місяців до його початку. Законодавець може приймати зміни до податкового законодавства в будь-який час, однак повинен враховувати час набрання чинності, на який впливає дотримання певних засад податкового законодавства.
Суд вказав час набрання чинності змінами до податкового законодавства, які прийнято менше ніж за 6 місяців до нового бюджетного періоду. Роз'яснено, що у випадку з транспортним податком зміни, прийняті 28 грудня 2014 року, вводяться в дію з початку бюджетного періоду, що настає за плановим (тобто з 1 січня 2016 року). Це пояснюється тим, що відповідно до приписів пункту 267.5 статті 267 Податкового кодексу базовий податковий період дорівнює календарному року, а не місяцю або кварталу.

 Як шукати в ресурсі

-

Судова практика, постанова від 14.12.2015 у справі № П/811/3341/15

Пошук одним рядком для 9.хх

-

законодавець проігнорував інтереси платника податків (у тому числі фізичних осіб)

3. Державне бюро розслідувань
 

Президент підписав Закон про Державне бюро розслідувань, яким визначаються правові основи організації та діяльності нового правоохоронного органу.
Державне бюро розслідувань є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції.
Державне бюро розслідувань вирішує завдання із запобігання, виявлення, припинення, розкриття і розслідування:

 • злочинів, вчинених службовими особами, що займають особливо відповідальне становище відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону "Про державну службу", особами, посади яких віднесено до першої - третьої категорій посад державної служби, суддями та працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро;
 • злочинів, вчинених службовими особами Національного антикорупційного бюро, заступником Генпрокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або іншими прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро;
 • злочинів проти встановленого порядку несення військової служби (військових злочинів), крім злочинів, передбачених ст. 422 Кримінального кодексу.

Систему Державного бюро розслідувань складають центральний апарат, територіальні органи, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи. У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні та інші підрозділи.
Закон набирає чинності з дня утворення Кабміном Державного бюро розслідувань, але не пізніше 1 березня 2016 року.

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, Закон № 794-VIII від 12.11.2015

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Про Державне бюро розслідувань

БУХГАЛТЕРАМ

 

1. З податку на прибуток звітуємо за новою формою

 

З 1 січня 2016 року стартувала кампанія декларування прибутку підприємств за 2015 рік.
Фіскали в листі від 04.01.2016 № 102/7/99-99-19-02-01-17 роз'яснили основні питання щодо заповнення нової форми декларації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897:

 • Принципова відмінність нової форми полягає в тому, що вона універсальна, тобто застосовується всіма категоріями платників податку на прибуток (підприємствами, страховиками, банками, букмекерами, операторами лотерей).
 • Додатки до декларації скоротилися з 14 до 9.
 • Кінцева частина нової форми декларації містить дві нові таблиці для заповнення.
 • З'явився новий додаток РІ (різниці), у якому згруповано всі різниці, на які збільшується (зменшується) фінансовий результат.
 • Щодо авансових внесків при виплаті дивідендів, то за новими правилами не передбачено перенесення на наступні звітні (податкові) роки залишку суми авансових внесків при виплаті дивідендів, не зарахованих у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого в податковій декларації за звітний (податковий) рік.
 • Строк подання річної декларації з податку на прибуток за 2015 рік – до 29 лютого 2016 року.
 • Для окремих платників, залежно від результатів діяльності, базовим звітним (податковим) періодом може бути календарний квартал. Такі платники подають декларацію за 2015 рік до 9 лютого 2016 року.

Податківці запевняють, що нова форма податкової звітності сприятиме скороченню платниками часу на її ведення й формування, оскільки основні її показники заповнюються на підставі показників фінансової звітності.

 

Докладніше про це – у матеріалі "Дочекалися! Зустрічаємо нову декларацію з податку на прибуток" видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН" (№ 48 за 2015 рік).

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН"

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Звітність з податку на прибуток

2. Сплата податків і зборів

 

Нагадуємо, що наближається граничний строк сплати низки податків і зборів, а саме:

 

28 січня – останній день сплати ЄСВ гірничодобувними підприємствами з доходу за грудень 2015 року;

 

29 січня – останній день сплати:

 • авансового внеску з податку на нерухоме майно за IV квартал 2015 року;
 • авансового внеску з транспортного податку юридичними особами за IV квартал 2015 року; 
 • авансового внеску рентної плати за користування радіочастотним ресурсом на січень 2016 року; 
 • ПДВ за грудень 2015 року;
 • ПДФО та військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за грудень 2015 року; 
 • акцизного податку за грудень 2015 року; 
 • плати за землю за грудень 2015 року;
 • збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за грудень 2015 року; 
 • єдиного податку платниками 4 групи за IV квартал 2015 року. 

Докладніше про строки сплати податків і зборів можна довідатися з ресурсу Календар бухгалтера систем ЛІГА:ЗАКОН.

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, ресурс "Довідники"

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Календар бухгалтера

3. Декларація ФОП: подаємо за новою формою

 

Нагадуємо, що з 1 січня 2016 року вводиться нова форма декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи".
 
Нову форму декларації насамперед запроваджено для об'єднання звітності з ПДФО та військового збору. Враховуючи це, вже за результатами 2015 року фізичні особи, які отримували доходи не від податкових агентів (зокрема, від інших фізичних осіб) та іноземні доходи, а також фізичні особи – підприємці, що перебувають на загальній системі, та особи, що провадять незалежну професійну діяльність, визначають податкові зобов'язання з ПДФО та військового збору в одній (новій) податковій звітності. При цьому подання будь-якої додаткової звітності не передбачається.
Обсяг декларації зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4.
 
Відтепер додатки заповнюються тільки під час отримання доходів, що передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу при:
 • отриманні доходів від двох і більше податкових агентів, у випадках, встановлених ПКУ;
 • операціях з інвестиційними активами;
 • одержанні іноземних доходів;
 • визначенні оподатковуваного доходу від провадження підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Разом з тим значна кількість інформації, яка раніше зазначалася в додатках, тепер відображається в самій декларації. Зокрема, інформація про уповноважену особу, що раніше відображалася в окремому додатку, тепер зазначається в декларації.
Також одним з нововведень є те, що платник податків самостійно визначає свій статус:
 • громадянин;
 • особа, що провадить незалежну професійну діяльність;
 • підприємець, що перебуває на загальній системі.
Разом з тим нагадуємо, що за результатами 2015 року фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі, подають декларацію про майновий стан і доходи не пізніше 9 лютого 2016 року, в якій разом з доходами від підприємницької діяльності декларують іноземні та інші доходи.
Докладніше про заповнення декларації ФОП читайте в матеріалі "Декларація про майновий стан і доходи: як заповнити ФОП на загальній системі оподаткування" видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН" (№ 03 за 2016 рік).

 Як шукати в ресурсі

-

Загальне законодавство, видання "БУХГАЛТЕР&ЗАКОН"

Пошук одним рядком для 9.хх

-

Звітність ФОП

"ВІСНИК МСФЗ" в УКРАЇНІ


1. Свіжі новини й коментарі у сфері МСФЗ


Традиційно на сторінках видання все найцікавіше та найважливіше у сфері МСФЗ і суміжних галузях:

 • макроекономічний і монетарний огляд;
 • головні проекти, розроблені Комітетом з Міжнародних стандартів фінансової звітності;
 • Україна та світові рейтинги: чи є прогрес?

Про все це детальніше можна дізнатись у випусках видання "Вісник МСФЗ" в Україні № 25 від 01.12.2015 і № 26 від 15.12.2015.

 

2. Бізнес і податки за кордоном


Звертаємо увагу на оновлення в спеціальному додатку до нашого видання "Довідник МСФЗ".
З'явився новий розділ "Бізнес і податки в країнах світу", де можна ознайомитися з інформацією про особливості ведення бізнесу й оподаткування компаній в інших країнах, зокрема таких, як Ізраїль, Сінгапур, Великобританія. Також у рубриці можна віднайти корисну інформацію про досвід переходу на МСФЗ у світі. Наприклад, досить схожий з українськими реаліями досвід Італії.

 

3. Бліц-відповіді з вебінару ЛІГА:ЗАКОН "Перехід на Міжнародні стандарти фінансової звітності"


На вебінарі з Міжнародних стандартів фінансової звітності розглянуто безліч питань. Відповіді на найцікавіші з них до вашої уваги на сторінках видання "Вісник МСФЗ" в Україні № 25 від 01.12.2015. Там само можна переглянути й повну версію вебінару в записі.

 

4. Спеціально для суб'єктів фондового ринку

У виданні "Вісник МСФЗ" в Україні № 25 від 01.12.2015 розглянуто основні нововведення від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку:
 • про уточнення порядку припинення корпоративного інвестиційного фонду;
 • про особливості бухгалтерського обліку операцій інститутів спільного інвестування.
Також розглянуто питання про те, чи є біржовий курс підтвердженням справедливої вартості цінних паперів.