Корпорація МЕРЕЖА
Інф. бюлетень від 13.01.2025

 

13.01.2025 – 19.01.2025

 

 

КЕРІВНИКОВІ

 

1. Бронювання працівників: нові критерії для підприємств певних галузей

Мінстратегпром затвердив Критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій у сфері оборонно-промислового комплексу, промисловості, авіабудівній галузі та у сфері космічної діяльності такими, що мають важливе значення для національної економіки.

 

Так, для підприємств, які виробляють товари, виконують роботи і надають послуги з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також суб'єктів управління об'єктами державної власності, які здійснюють регулювання, контроль та координацію діяльності таких підприємств, визначено три критерії, одному з яких вони мають відповідати, зокрема:

  • перебування підприємства, установи і організації у процесі виконання державного контракту, договору щодо виробництва товарів оборонного призначення, договору щодо виконання робіт оборонного призначення;
  • отримання підприємством, установою, організацією фінансової державної підтримки у вигляді грантів;
  • здійснення підприємством, установою, організацією функцій уповноваженого суб'єкта управління об'єктами державної власності, який здійснює регулювання, контроль та координацію діяльності таких підприємств, установ і організацій.

 

Розділи/ресурси

Законодавство; Ситуації для юриста;

Ситуації для бухгалтера

Наказ від 26.12.2024 №192 «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості України підприємств, установ і організацій у сфері оборонно-промислового комплексу, промисловості, авіабудівній галузі та у сфері космічної діяльності такими, що мають важливе значення для національної економіки»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/RE43411?land=UA&context=UA

Лист від 10.12.2024 №2704-20/88767-07 «Щодо визначення процедур бронювання та визначення критично важливих підприємств, вирішення питання автоматичного продовження дії бронювання та рішень про визначення критично важливих підприємств»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/ME240139?an=&land=UA&context=UA

Визначення підприємств такими, що мають важливе значення для галузі економіки

https://zakon-pro.ligazakon.net/situation/SI070404?bl=RE43411&land=UA&context=UA

Бронювання працівників

https://zakon-pro.ligazakon.net/situation/SB080221?land=UA&context=UA

Військовий облік на підприємстві

https://zakon-pro.ligazakon.net/situation/SB081289?land=UA&context=UA

 

 

2. Закон про регулювання підприємницької діяльності: ключові зміни

Верховна Рада ухвалила Закон «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період», яким скасовується Господарський кодекс та запроваджується обов'язкова корпоратизація для низки підприємств (законопроєкт № 6013).

Законопроєктом, передбачається, зокрема, корпоратизація державних та комунальних підприємств. Усі державні та комунальні унітарні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю.

Для комунальних підприємств корпоратизація є більш гнучкою, оскільки дозволяє громадам самостійно визначати доцільність трансформації.

Закон передбачає фінансову прозорість та звітність. Державні підприємства зобов'язані будуть публікувати фінансові звіти, що сприятиме прозорості управління.

Закон також врегульовує перехідний період.

 

Прийнятий Закон розширює можливості територіальних громад і дозволяє громадам створювати юридичні особи для забезпечення ефективного управління власністю та реалізації соціальних ініціатив.

Корпоратизація державних підприємств є обов'язковою протягом перехідного періоду, що забезпечує їхню трансформацію в сучасні корпоративні структури. Для комунальних підприємств цей процес гнучкіший і не передбачає санкцій за відмову від перетворення.

 

У межах Плану для Ukraine Facility, передбачено завершення трансформації комунальних підприємств у корпоративні структури до 2025-2026 років. Також із 2027 року буде заборонено дотаційне фінансування таких підприємств із державного та місцевих бюджетів, що стимулюватиме їх до самоокупності й запровадження ефективних бізнес-моделей.

Закон залишає можливість введення штрафів за порушення строків постачання товарів, робіт та послуг для оборонних підприємств. Положення Закону усувають існуючу практику накладення потрійних штрафів за одне порушення строків поставки, що призводило до надмірного фінансового тиску на виробників української продукції. Ним передбачено один прогресивний штраф - пеню в розмірі 3% за кожен місяць прострочки.

 

Розділи/ресурси

Законопроєкти

Проект Закону України від 09.01.2025 № 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/JI05918I?land=UA&context=UA

Кодекс господарський від 16.01.2003 №436-IV «Господарський кодекс України»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/t030436?land=UA&context=UA

Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/Z970280?land=UA&context=UA

Кодекс цивільний від 16.01.2003 №435-IV «Цивільний кодекс України»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/T030435?land=UA&context=UA

Конституція від 28.06.1996 №254к/96-ВР «КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/z960254k?land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

3. Як діяти роботодавцеві, коли анульовано бронювання працівника

Працівники, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, отримують відстрочку від призову на військову службу. Проте за певних обставин відстрочку може бути анульовано. Тож на підставі чого це відбувається та які дії роботодавця в таких випадках?

 

Розділи/ресурси

Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН)

Анулювання бронювання працівника: які дії роботодавця

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/BZ015922?land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

ФАХІВЦЮ З ПЕРЕВІРОК,  КОМПЛАЄНС-ОФІЦЕРУ

 

4.  Посилення незалежності та інституційної спроможності АРМА у процесі боротьби з корупцією

2 січня 2025 року на розгляд Верховної Ради України внесено проєкт Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо гарантій незалежності та посилення інституційної спроможності” (№ 12374).

Проєкт Закону розроблено на виконання реформ, які мають бути проведені в рамках “Компоненту І Ukraine Facility” підрозділу 2 «Загальний порядок денний реформ у 2024–2027 роках» і спрямований на реформування Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) та зосереджений на:

  • прозорій процедурі відбору керівника агентства, включаючи перевірку на доброчесність та професіоналізм, що заслуговує на довіру;
  • незалежній зовнішній системі оцінки ефективної діяльності;
  • прозорій процедурі управління та продажу арештованих активів, що перебувають під контролем агентства. 

Окрім того, проєктом передбачено;

  • встановлення гарантій незалежності, удосконалення порядку конкурсного добору Голови Національного агентства;
  • визначено вичерпний перелік підстав для припинення повноважень Голови Національного агентства та його звільнення;
  • удосконалення процедури проведення незалежної зовнішньої оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства;
  • удосконалення процедури управління арештованими активами та інше.

 

Розділи/ресурси

Законопроєкти; Аналітика для комплаєнс;  Аналітика для бухгалтера (Бухгалтер і Закон); Аналітика для юриста (Юрист і Закон). 

Проєкт Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів" щодо гарантій незалежності та посилення інституційної спроможності” № 12374

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/JI12169A?land=UA&context=UA

Правове регулювання антикорупційного комплаєнсу в компанії

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/AK240120?land=UA&context=UA

Арешт сировини в межах кримінального провадження: що в обліку

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/BZ015311?land=UA&context=UA&an=snippet_1389

Механізми націоналізації майна рф та її резидентів – участь юристів

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA017065?land=UA&context=UA&an=0

Відповідальність посадових осіб за корупцію

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA017464?land=UA&context=UA&an=snippet_768

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

5.  Щодо ризиків скасування Господарського Кодексу України

9 січня 2025 року Парламент України ухвалив проєкт Закону України від 06.09.2021 р. N 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період».

 

Прийняття даного Закону є частиною програми фінансової підтримки України від Євросоюзу – Ukraine Facility та передбачає реорганізацію державних і казенних підприємств. Вони мають бути перетворені на акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю зі 100%-ю державною власністю або державні некомерційні товариства. Рішення про реорганізацію чи ліквідацію таких підприємств має бути ухвалене протягом шести місяців після набрання чинності цим Законом.

 

Ухваленим проєктом, серед іншого, передбачено визнати таким, що втратить чинність Господарський кодекс України. Відтак, запроваджується перехідний період для поступового припинення "підприємств" та їх перетворення у господарські товариства, вносяться зміни до низки спеціальних законів з метою приведення їх у відповідність до Цивільного кодексу України.

 

Розділи/ресурси

Законопроєкти; Аналітика для комплаєнс; Аналітика для бухгалтера (Вісник МСФЗ);

Аналітика для юриста (ЮРИСТ&ЗАКОН);

Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН).  

Проєкт Закону України від 06.09.2021 р. N 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період»

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/JI05918I?land=UA&context=UA&an=3

Наглядові ради державних підприємств звітуватимуть про свою діяльність

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/AK240167?land=UA&context=UA

Україна – ЄС: домовленості в рамках Ukraine Facility

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/FZ003286?land=UA&context=UA

Реорганізація української компанії: основні форми

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA017962?land=UA&context=UA

Злиття підприємств: що з від'ємним значенням із податку на прибуток підприємства, яке припиняється

http://zakon-pro.ligazakon.net/document/BZ015560?land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

АУДИТОРУ, БУХГАЛТЕРОВІ

 

6. Незабаром сумісникам можна буде отримати оплату лікарняних і декретних без принципу першочерговості місця роботи

Завдяки Закону № 4158 буде скасовано принцип першочерговості страхових виплат саме за основним місцем роботи застрахованої особи. Ці норми наберуть чинності через три місяці з дня опублікування Закону № 4158 (крім окремих положень, які набирають чинності з дня опублікування), а саме – з 04.04.2025 року.

Тож, незабаром, страхові виплати у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю за рахунок ПФУ нараховуватимуть сумісникам як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом у загальному порядку. Це не єдині зміни, які запроваджує Закон № 4158.

Про всі зміни читайте в коментарі  розділу Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН).

 

Розділи/ресурси

Законодавство;

Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН);

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування" від 18.12.2024 р. № 4158-IX

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/T244158?utm_source=pro.ligazakon.net&utm_medium=news_buh&utm_content=cons12&land=UA&context=UA&an=10

Виплати застрахованим особам: зміни для сумісників, внутрішньо переміщених осіб та інші новації

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/BZ015934?land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

7. Податкові перевірки та штрафи: перспективи 2025 року

Традиційно, у вирі безкінечних змін, представників бізнесу цікавить питання для кого у 2025 році  буде збережено мораторій на проведення перевірок, а для кого цей мораторій уже перестав діяти.

Розлогіше – в статті розділу Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН)

Розділи/ресурси

Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН);

Податкові перевірки та штрафи: перспективи 2025 року

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/BZ015929?land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

8. Договори про закупівлю: коли та в які терміни оприлюднювати звіт

Граничний строк оприлюднення звітів замовниками за договорами, які виконано, або строк дії яких закінчився, або які розірвано 31.12.2024, – 28 січня 2025 року. Якщо з певних причин укладені у 2024 році договори лишаються невиконаними, то оприлюднювати звіт про виконання договору до вказаної дати підстав немає. Це стосується і тих договорів, строк яких продовжено на 2025 рік.

Більше деталей - в  матеріалі розділу Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН) .

 

Розділи/ресурси

Аналітика для бухгалтера (БУХГАЛТЕР&ЗАКОН)

Звіт про виконання договорів про закупівлю: у які строки потрібно оприлюднити

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/BZ015931?land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

АДВОКАТУ,  ЮРИСТОВІ

 

9. ВР ухвалила Закон про скасування Господарського Кодексу

Верховна Рада прийняла проєкт Закону про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період  № 6013, яким , зокрема, передбачено:

  • доповнення Цивільного кодексу України положеннями, що свідчать про можливість існування юридичних осіб в організаційно-правовій формі - "об'єднання юридичних осіб";
  • доповнення Цивільного кодексу України статтями, направленими на покращення корпоративного управління, зокрема статтею 961, яка містить визначення корпоративних прав, встановлює момент виникнення корпоративних прав, а також можливість існування у законодавстві обмежень певним особам щодо володіння корпоративними правами або їх реалізації;
  • виключення з Цивільного кодексу України таких юридичних осіб публічного права як державні підприємства, комунальні підприємства та спільні комунальні підприємства;
  • доповнення Цивільного кодексу України положеннями, відповідно до яких встановлюються особливості передачі в управління майна юридичній особі її засновником;
  • визнання таким, що втратив чинність, Господарського кодексу України.

 

Розділи/ресурси

Законопроекти; Законодавство

Проект Закону України  від 12.01.2023 № 6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/JI05918I

Кодекс від 16.01.2003 № 435-IV «Цивільний кодекс України»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/T030435?an=&ed=2021_07_15&dtm=&le=&land=UA&context=UA

Кодекс від 16.01.2003 № 436-IV «Господарський кодекс України»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/T030436?an=373&ed=2021_07_15&dtm=&le=&land=UA&context=UA

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

 

 

10. Зміни в Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ

Міністерство оборони наказом від 3 січня 2025 року № 4 внесло зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

 З метою вдосконалення військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України встановлено, що з 1 березня 2025 року направлення на медичний огляд військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України виключно на підставі направлення, яке формується в електронній формі.

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення, яке формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або у паперовій формі. Медичний огляд проводиться ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

 

Направлення у паперовій формі реєструється в журналі реєстрації направлень на ВЛК, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду за формою, наведеною у додатку 12 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

 

Розділи/ресурси

Законодавство

Наказ від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/re15800

Наказ від 03.01.2025 № 4 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/re43433

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

11. Практика ВС у сімейних спорах

 

Особливості поділу майна подружжя в разі відчуження об'єкта спору

Щодо визнання правочину з відчуження майна недійсним ВП ВС зазначає, що "пред'явлення позову стороною договору або іншою особою (зацікавленою особою) про визнання недійсним договору є ефективним способом захисту порушеного права в разі, якщо такий позов заявлений із метою повернення одному з подружжя, чиї права порушено, майнових прав та/або частки в спільному майні подружжя, у тому числі шляхом визнання прав на частку, та/або одночасного виділення частки в порядку поділу майна подружжя або встановлення порядку користування цим майном тощо. При цьому підлягає встановленню добросовісність насамперед набувача за таким договором" (постанова ВП ВС від 29.06.2021 р. у справі № 916/2813/18 (пп. 8.67) і постанова ВП ВС від 22.09.2022 р. у справі № 125/2157/19).

 

Щодо стягнення компенсації Верховний Суд сформував послідовний підхід, зокрема: "У разі якщо сторона договору або інша особа (зацікавлена особа) хоче отримати еквівалент вартості майна, яке було відчужено без її згоди, вона має право подати позов про стягнення компенсації в розмірі частки відчуженого спільного майна, що є ефективним способом захисту без визнання правочину недійсним та застосування реституції. У цьому випадку важливим є встановлення на час вирішення спору ринкової вартості спільного майна, яке було відчужено, а в разі неможливості визначення такої вартості саме цього майна – ринкової вартості майна, подібного за якостями (технічними характеристиками) до відчуженого" (постанова ВС від 03.10.2018 р. у справі № 127/7029/15-ц).

 

Розділи/ресурси

Законодавство;

Аналітика для юриста (ЮРИСТ&ЗАКОН)

Стаття від 09.01.2025 «Практика ВС у сімейних спорах»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA018182?land=UA&context=UA

Стаття від 22.06.2023  «Судова практика щодо сімейних спорів»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA016775?land=UA&context=UA

Стаття від 05.08.2024  «Особливості поділу майна подружжя в разі відчуження об'єкта спору»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA017815?land=UA&context=UA

Стаття від 05.11.2024 «Процесуальні аспекти забезпечення позову в сімейних спорах»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA018023?land=UA&context=UA 

Стаття від 14.03.2024  «Актуальна судова практика у спорах про визначення місця проживання дитини»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/EA017446?land=UA&context=UA

Постанова від 29.06.2021 № 916/2813/18,12-71гс20 «Про визнання договору дарування недійсним»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/VS210158?an=&ed=&dtm=&le=&land=UA&context=UA

Постанова від 22.09.2022 № 125/2157/19 «Верховний Суд. Велика Палата»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/C023784?an=&ed=&dtm=&le=&land=UA&context=UA

Постанова від 03.10.2018 № 127/7029/15-ц,61-9018сво18 «Верховний Суд. Касаційний цивільний суд»

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/C006049?an=&ed=&dtm=&le=&land=UA&context=UA

 

 

СУДОВА ПРАКТИКА

 

Щодо можливості судового оскарження повноважень банку щодо валютного нагляду

Позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності банку щодо незавершення валютного нагляду не підлягають судовому розгляду, оскільки ці правовідносини не є публічно-правовими і не виникають з публічно-владної функції банку.

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/VSP14004

 

Про поновлення строку звернення до суду для осіб, мобілізованих на військову службу

Проходження особою військової служби, призваною по мобілізації у Збройні Сили України, може бути підставою для поновлення строку звернення до суду.

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/VSP14044

 

Щодо відмінності понять «вимушена зупинка», «зупинка», «стоянка»

Водій, який здійснив стоянку автомобіля, не може нести відповідальність за порушення правил зупинки, адже поняття «вимушена зупинка», «зупинка», «стоянка» є абсолютно відмінними та альтернативними видами припинення руху транспортного засобу.

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/VSP14032

 

Щодо юрисдикції спорів про поновлення працівників Фонду соціального страхування, звільнених внаслідок реорганізації Фонду шляхом приєднання до Пенсійного фонду України

Спори за вимогами, які спрямовані на поновлення працівників Фонду, звільнених внаслідок реорганізації Фонду та Управління шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, на роботі в органах Пенсійного фонду та стосуються прийняття на публічну службу, мають розглядатися за правилами адміністративного судочинства.

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/VSP14061

 

Про достатність відображення підстав для проведення фактичної перевірки

Податковий орган має право призначати фактичну перевірку лише в разі наявності достатніх підстав, що підтверджують можливі порушення податкового законодавства. Неналежне розкриття змісту підстав проведення перевірки в наказі не є автоматичною підставою для визнання наказу протиправним.

https://zakon-pro.ligazakon.net/document/VSP14050