Корпорація МЕРЕЖА
Інф. бюлетень від 24.06.2024

 

24.06.2024-30.06.2024

 

КЕРІВНИКОВІ

 

1. «Клуб білого бізнесу»

На цьому тижні ВРУ ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» - так званий Закон про «клуб білого бізнесу».

До цього «клубу» будуть входити підприємства, котрі добросовісно дотримуючись податкового законодавства отримуватимуть козирі у вигляді звільнення від перевірок, швидкого відшкодування ПДВ чи інших переваг від держави.

Крім того, над кожним таким платником буде закріплюватись інспектор, відповідальний за допомогу такому суб'єкту господарювання. Можливість комунікації з такою людиною отримає не кожний платник, а лише той, що відповідає високому рівню добровільного дотримання податкового законодавства.

 

Такий суб'єкт господарювання, користуватиметься і низкою інших переваг, а саме: 

  • мораторієм на документальні перевірки, крім перевірок виробників підакцизних товарів, грального бізнесу, надавачів фінансових послуг та деяких інших фактичних та позапланових перевірок; 
  • скороченням строків камеральної та документальної перевірок у цілях бюджетного відшкодування;  
  • отриманням ІПК в короткі терміни; 
  • бронюванням військовозобов'язаних робітників в кількості не більше 25%, за рекомендацією КМУ. 

Загальним вимогам, яким одночасно має відповідати майбутній «член клубу білого бізнесу» Закон визначає: 

  • відсутність рішення про віднесення платника податків до ризикових (СМКОР); 
  • відсутність ППР щодо порушень граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів протягом року; 
  • відсутність боргу на суму понад 51 тис грн з дня виникнення якого минуло не більше 30 днів; 
  • відсутність порушень у поданні звітності та/або документів (повідомлень), зокрема, за КІК і фінансовою звітністю; 
  • відсутність заборгованості зі сплати ЄСВ; 
  • відсутність у платника та/або його засновників (учасників)/кінцевих бенефіціарних власників застосованих санкцій, передбачених ЗУ «Про санкції»; 
  • відсутність порушеного провадження у справі про неплатоспроможність юридичної особи або ФОП; 
  • відсутність процедури по припиненню суб'єкта господарювання; 
  • відсутність у платника податків та/або його засновників (учасників)/кінцевих бенефіціарних власників громадянства країни-агресора, за виключенням громадян отримавших статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року; 
  • відсутність серед засновників (учасників)/кінцевих бенефіціарних власників суб'єкта господарювання осіб, місцем проживання або місцезнаходженням яких є країна-агресор;? 
  • відсутність внесення змін щодо основного виду економічної діяльності в ЄДР протягом останніх послідовних 12 календарних місяців.  

 

Продукт

ІПС: Законопроекти

Підстави

Проект Закону України, Карта проходження проекту від 18.06.2024 № 11084 

Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства

https://ips.ligazakon.net/document/JI10795I

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

2. Нові пільги в оподаткуванні імпорту товарів

Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт щодо змін до Податкового та Митного кодексу щодо звільнення від оподаткування ПДВ та митних платежів ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування.

Законопроєктом пропонують тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, звільнити від оподаткування митом та ПДВ операції з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту (у тому числі раніше поміщених в інші митні режими) складових (матеріалів, вузлів, агрегатів, устаткування та комплектувальних виробів, у тому числі машинокомплектів), що ввозяться суб'єктами господарювання для використання у власній виробничій діяльності з виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування, що класифікуються у товарній підкатегорії 8479 50 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

 

Продукт

ІПС: Законодавство; Довідники

Підстави

Проект Закону України від 18.06.2024 №11258 «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення товарів для потреб виробництва та/або ремонту машин механізованого розмінування»

https://ips.ligazakon.net/document/JI11081I

 

Податковий кодекс України

https://ips.ligazakon.net/document/T10_2755

 

Митний кодекс України

https://ips.ligazakon.net/document/T124495

 

Довідкова інформація від 01.01.2017  «Перелік ставок ввізного мита, систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД)»

https://ips.ligazakon.net/document/SH000096

Сфера бізнесу

Усі

Розмір бізнесу

Усі

 

 

3. Мораторій на стягнення майна державних підприємств скасують

Комітету ВРУ з питань економічного розвитку підтримав законопроєкт щодо підвищення ефективності управління державним майном, вдосконалення механізму реалізації арештованого майна та наближення правових стандартів в Україні до європейських стандартів. Зокрема передбачено поступове скасування мораторію на стягнення майна державних підприємств.

Це дозволить впродовж трьох років після прийняття закону знімати обмеження на стягнення боргів з держкомпаній, де частка держави 50% і більше. Ці зміни не будуть стосуватися підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК), оскільки останні мають чутливе становище для України під час війни.

 

Продукт

ІПС: Законопроєкти;

Підстави

Проект Закону України 01.04.2024 № 11139 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності управління державним майном, вдосконалення механізму реалізації арештованого майна та наближення правових стандартів в Україні до європейських стандартів»

https://ips.ligazakon.net/document/JI10876I

Сфера бізнесу

Усі

 

 

 

4. Нова підстава перевірок Держпраці під час війни

Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону про внесення змін до Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу.

 

«Мобінг - це порушення прав людини у трудових відносинах, яке відбувається через економічний, психологічний тиск і здійснюється з метою приниження людини, звільнення її з роботи тощо. Верховна Рада у 2022 році вже ухвалила закон про протидію мобінгу, однак від початку повномасштабного вторгнення росії було прийнято закон про окремі особливості регулювання трудових відносин в умовах воєнного стану, що заборонив провадити будь-які незаплановані перевірки у сфері трудових відносин.

 

Продукт

ІПС: Законодавство; Законопроєкти; Мистецтво оборони

Підстави

Проект Закону України від 28.02.2024 №11044 «Про внесення змін до статті 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу»

https://ips.ligazakon.net/document/JI10742I

 

Закон України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»

https://ips.ligazakon.net/document/T222136

 

Про орган: Державна служба України з питань праці

https://ips.ligazakon.net/document/TO001429

 

Що можуть зробити (Держпраці)

https://ips.ligazakon.net/document/TO001432

 

Оскарження постанов (Держпраці)

https://ips.ligazakon.net/document/TO000646

Сфера бізнесу

Усі

 

Розмір бізнесу

Усі

 

 

5. Рада ухвалила Закон про перезавантаження БЕБ

Верховна Рада ухвалила Закон про перезавантаження БЕБ.

Ключові положення:

  • нового Голову має обирає комісія з 6 членів, де половина міжнародні експерти з правом вирішального голосу;
  • переатестація проводиться комісією де 6 від новообраного директора БЕБ і 6 від міжнародних партнерів, але за пропозицією українського бізнес середовища;
  • так само три наступні роки буде працювати кадрові комісії: 6 від БЕБ, 6 від партнерів за пропозицією українського бізнесу;
  • гарантована незалежність директора БЕБ на рівні НАБУ/САП/НАЗК і ще багато важливих змін про незалежність інституції.

Продукт

ІПС: Законопроєкти

Підстави

Проект Закону України від 11.04.2024 №10439 «Про внесення змін до Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" щодо удосконалення роботи Бюро»

https://ips.ligazakon.net/document/JI10593I

Сфера бізнесу

Усі

 

Розмір бізнесу

Усі

 

 

 

АУДИТОРУ, БУХГАЛТЕРОВІ

 

6. Робота з РРО/ ПРРО під час блекаутів

Повернення блекаутів не тільки змушує пригадати "генераторні питання", а й потрібно "прокачати" екстремальні навички роботи з РРО/ПРРО, бо є нюанси, які можуть дорого коштувати.

Розлогіше про всі деталі - в статтях БУХГАЛТЕР&ЗАКОН.

 

Продукт

БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Підстави

Повернення блекаутів: якщо РРО без світла чи інтернету

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015510

 

Повернення блекаутів: якщо ПРРО без світла чи інтернету

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015512

Сфера бізнесу

усі

 

Розмір бізнесу

усі

 

 

7. Страховий стаж у разі оплати лікарняного: як обмежено середню зарплату

Під час нарахування лікарняних страхувальник повинен враховувати низку обмежень, передбачених Законом № 1105, зокрема щодо страхового стажу застрахованої особи. Це впливає на порядок розрахунку середньої заробітної плати. 

За загальним правилом період страхового стажу застрахованої особи впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності. У ч. 1 ст. 14 Закону № 1105 вказано, що страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.

 

Залежно від тривалості страхового стажу визначають і розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 1105.

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у розмірі:

  • 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
  • 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п'яти років;
  • 70 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;
  • 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Однак є й інше обмеження, яке залежить від страхового стажу, що визначено в ч. 4 ст. 12 Закону № 1105:

Застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на страхові виплати відповідно до цього Закону в таких розмірах:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності – виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

 

Продукт

ІПС: Законодавство ;БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Підстави

Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.99 р. № 1105-XIV

https://ips.ligazakon.net/document/t991105

 

 

Страховий стаж у разі оплати лікарняного: як обмежено середню зарплату

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015514

 

Розмір бізнесу

Усі

Сфера бізнесу

Усі

 

 

8. Волонтерська діяльність – окремі практичні питання

Фізособам, які збирають кошти на потреби наших військових потрібно знати про те, чим це для них особисто небезпечно.

Крім того, благодійні організації, які плетуть сітки для військових і безкоштовно їх передають військовим, не всі знають про документальні особливості таких операцій. Ще дуже поширене страхування волонтерів за рахунок благодійної організації.

 

Продукт

БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Підстави

Збір коштів на військові потреби: про що мають знати фізичні особи та громадські організації

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015517

 

Виготовлення та безкоштовне передання маскувальних сіток військовим: як оформити документально

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015516

 

Страхування волонтерів за рахунок благодійної організації: що врахувати

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015523

Розмір бізнесу

Усі

Сфера бізнесу

Усі

 

 

9. Чи може роботодавець збільшити строки виплати зарплати

Йдеться про ситуацію, коли  за колдоговором заробітна плата підлягає виплаті за першу половину місяця – 15 числа поточного місяця, а за другу – в останній робочий день місяця.

Проте через збіг установлених на підприємстві святкових і неробочих днів із днем виплати її має бути виплачено напередодні. У зв'язку із цим виникає ситуація, за якої заробітну плату за наступний період має бути виплачено в установлений для неї день, однак через проміжок часу, що перевищує 16 календарних днів. І ось саме в цій ситуації роботодавець нічого не порушує.

 

Більше аргументів – у матеріалі від БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

 

Продукт

БУХГАЛТЕР&ЗАКОН

Підстави

Строки виплати зарплати: чи можна збільшити періодичність

https://ips.ligazakon.net/document/BZ015502

Розмір бізнесу

Усі

Сфера бізнесу

Усі

 

 

АДВОКАТУ,  ЮРИСТОВІ

 

10. Крок до європейських норм страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів

Набрав чинності Закон № 3720-IX про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Метою Закону є вдосконалення системи обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, приведення норм законодавства щодо системи захисту потерпілих осіб у дорожньо-транспортних пригодах у відповідність із чинними положеннями Директиви 2009/103/ЄС, включаючи поступове збільшення страхових сум до розмірів, встановлених у країнах Європейського Союзу.

 

Також планується розширити перелік видів транспортних засобів, на які розповсюджується обов’язок укладення договору ОСЦПВ та  запровадити оперативне здійснення гарантійних виплат потерпілим особам із фондів МТСБУ у випадках, пов’язаних із неплатоспроможністю страховика, який здійснює діяльність з ОСЦПВ.

 

Передбачається вдосконалення механізму здійснення страхової виплати у разі заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю (встановлення інвалідності) та/або життю потерпілих осіб шляхом запровадження механізму ануїтетних виплат (регулярних послідовних страхових виплат) та запровадження порядку розрахунок розміру страхової виплати без урахування зносу та здійснення страхових виплат у розмірі необхідному для відновлення транспортного засобу до стану, який існував до дорожньо-транспортної пригоди та здійснення такої виплати на СТО.

 

Закон вводиться в дію з 1 січня 2025 року, деякі норми зі спеціально встановлених дат.

До дня введення в дію Закону Національний банк має розробити нормативно-правові акти для реалізації Закону та визначити процедури, які дадуть змогу завершити трансформацію МТСБУ, що передбачає впровадження в бюро класичної дворівневої системи корпоративного управління, виконання вимог до формування складу Ради та Правління, організації системи внутрішнього контролю.

 

Продукт

ІПС: Законодавство

Підстави

Закон України від 21.05.2024 № 3720-IX «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»

https://ips.ligazakon.net/document/t243720  

Розмір бізнесу

Усі

Сфера бізнесу

Усі

 

 

11. Відповідальність за порушення, учинені в період мораторію

У період воєнного стану питання полегшення умов провадження господарської діяльності для збереження економіки держави навесні 2022 року змінилися на забезпечення державного контролю та необхідності наповнення державного бюджету восени 2023 року.

Такий висновок чітко проглядається із законодавчих ініціатив, які вносили на розгляд Парламенту, та прийнятих законів. Причому значну роль у такій діяльності відігравала позиція фіскалів та профільного комітету ВРУ.

 

У цій публікації хочемо винести на загал читачів питання притягнення до відповідальності платників податків за порушення, допущені під час застосування РРО/ПРРО в період звільнення від відповідальності та позицію КАС ВС щодо цього питання. Отже, Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 03.03.2022 р. № 2118-IX розділ II "Прикінцеві положення" Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"  доповнив пунктом 12 такого змісту: "12. Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються".

 

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 р. № 2120-ІХ пункт 12 розділу II "Прикінцеві положення" Закону про РРО доповнив словами "крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів".

 

Детальніше – в матеріалах ЮРИСТ&ЗАКОН

 

Продукт

ЮРИСТ&ЗАКОН

Підстави

Відповідальність за порушення, учинені в період мораторію

https://ips.ligazakon.net/document/EA017698

 

Коли подавати декларацію з податку на прибуток за оновленою формою

https://ips.ligazakon.net/document/EA017694

 

Обставини, за яких складення розписки не підтверджує наявність боргових зобов'язань

https://ips.ligazakon.net/document/EA017699

 

Нові тенденції у сфері оподаткування доходів нерезидентів у 2024 році. Не тільки конструктивні дивіденди наповнюватимуть бюджет

https://ips.ligazakon.net/document/EA017696

Розмір бізнесу

Усі

Сфера бізнесу

Усі

 

 

 

 

СУДОВА ПРАКТИКА

 

Щодо надання згоди іншим з подружжя на набуття майна подружжям

Наявність письмової згоди одного з подружжя на укладення іншим із подружжя договору купівлі-продажу майна, зафіксованої у такому договорі, свідчить про придбання майна за спільні кошти у спільну сумісну власність, оскільки згода іншого подружжя на набуття майна підтверджує придбання такого майна за спільні кошти подружжя.

https://ips.ligazakon.net/document/VSP12307

 

Щодо проведення документальної позапланової перевірки платника податків

Запит контролюючого органу про надання відповідної інформації платником податків повинен визначати конкретні підстави, тобто наявність чітко окреслених обставин, які у відповідності до пункту 73.3 статті 73 ПК України є умовою, за якої відповідний орган може звернутися із таким запитом. Без повідомлення вказаних фактів платник податків позбавлений об'єктивної можливості надати вмотивовані пояснення та їх документальне підтвердження.

https://ips.ligazakon.net/document/VSP12321

 

Щодо умов задоволення вимог за банківською гарантією

Норми ГК України та ЦК України, якими врегульовано забезпечення виконання зобов'язання гарантією та її правова природа, слід розуміти таким чином, що гарант не вправі робити власних висновків щодо наявності чи відсутності обов'язку принципала, а зобов'язаний платити за гарантією, якщо вимога та додані документи (якщо вони передбачені умовами гарантії) за зовнішніми ознаками відповідають умовам гарантії.

https://ips.ligazakon.net/document/VSP12323

 

Щодо відстрочення, розстрочення, зменшення розміру або звільнення від сплати судового збору

Розглядаючи клопотання учасника справи про відстрочення, розстрочення, зменшення розміру або звільнення від сплати судового збору, суди першочергово мають встановлювати: 1) чи передбачає законодавство сплату судового збору за подання документа чи вчинення певної дії; якщо так, то 2) чи визначає законодавство ставку судового збору.

https://ips.ligazakon.net/document/VSP12322

 

Щодо підсудності спору про зобов'язання передати дериватив, який стосується майнових прав на нерухомість

Cпір, який виник щодо набуття в майбутньому майнових прав на квартиру, то позов про зобов'язання передати за актом приймання-передачі дериватив (форвардний контракт), який засвідчує право придбати базовий актив у вигляді майнових прав на квартиру в житловому будинку, має розглядатися судом за місцезнаходженням майна відповідно до вимог ч. 1 ст. 30 ЦПК України.  

https://ips.ligazakon.net/document/VSP12309