Корпорація МЕРЕЖА
Мобілізовані зміни: бухгалтерські та податкові коректування

Пропонуємо Вашій увазі матеріал із електронного аналітичного

щотижневика «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН» (№30).

З питань використання або підключення цього видання 

звертайтесь за тел.: (032) 240-30-34.

 

 

Законом № 1275, що вступили в чинність із 08.06.2014 року, внесені зміни в ряд законів і кодексів, серед яких КЗПП, ПКУ, Закон про ЕСВ. Зміни вплинули на оподатковування середнього заробітку, який виплачується мобілізованим працівникам на час служби в армії в особливий період. Як провести всі необхідні виправлення й розрахунки з бюджетом і працівником, читайте в цій статті.

Тетяна Мойсеенко,
податковий консультант

 

 
Як було до Закону № 1275

 

Статтею 119 КЗПП у редакції до 08.06.2014р. передбачалося:

"працівникам, покликаним на військову службу у зв'язку із закликом під час мобілізації, на особливий період, але не більш одного року, гарантується збереження місця роботи, посади й середнього заробітку".

 

Отже, виконуючи вимоги трудового законодавства, усі роботодавці нараховували середній заробіток і виплачували його, проводячи "звичайне" утримання ПДФО 15 % - 17 % і ЄСВ 3,6 %. Нарахування ЄСВ по загальній ставці також проводилося на загальних підставах. У податковому й бухгалтерському обліку це виглядало так, як показано в прикладі 1.

Приклад 1

Умова:

Працівник мобілізований на службу в армію з 18 березня. Щомісяця  підприємство нараховувало середній заробіток і за травень місячна сума становила 2000 грн. Проведені загальні втримання ПДФО і ЄСВ, нарахування ЄСВ.

Рішення:

Облік цієї операції наведено в таблиці 1.

 

Таблиця 1

Бухгалтерський і податковий облік до прикладу 1

№ п/п

Утримування господарської операції

Бухгалтерський облік

Податковий облік, грн.

Дт

Кт

Сума,
грн.

Доходи

Видатки

1

Нарахований середній заробіток за травень 2014 р.

92

661

2000,00

 

2000,00

2

Утриманий ЕСВ 3,6 %

661

65

72,00

   
3

Утриманий ЕСВ 15 %

661

641

289,20

   
4

Нарахований ЕСВ (36,77 %)

92

65

735,40

 

735,40

5

Перерахований (виплачений) середній заробіток на банківську картку працівника

661

311

1638,80

   

 

 

Середньоденний заробіток: розповсюджена помилка!

 

Середньоденний заробіток мобілізованого працівника буде розраховуватися один раз - у місяці призову на службу.

З документу

Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяця роботи, що передують події, з яким зв'язана відповідна виплата. Працівникам, що проробили на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

(п. 2 Постанови № 100)


Наприклад, працівник мобілізований на службу в березні, отже, розрахунковим періодом для середньоденної зарплати будуть останні два місяці перед місяцем призову - лютий і січень. Отриманий середньоденний заробіток (припустимо 20 грн.) множиться на планові робочі (а не календарні) дні (години) працівника, які припадають на період служби в березні.

У наступних місяцях новий середньоденний заробіток розраховувати за наступні два місяці не потрібно, оскільки ми його вже розрахували в березні - місяці, у якому працівник покликаний на службу під час мобілізації, використовуючи розрахунковий період останніх двох місяців перед місяцем призову.

 

Нараховуючи середній заробіток у квітні, необхідно помножити середньоденний заробіток, розрахований у березні (ті ж 20 грн.), на планову кількість робочих днів (годин), які припадають на період служби у квітні. Аналогічний розрахунок виходячи із середньоденного заробітку 20 грн. буде й у травні, і в червні, і далі, поки мобілізований працівник не повернеться зі служби.

На жаль, багато бухгалтерів у цьому питанні припускаються помилки й щомісяця обчислюють нову середньоденну заробітну плату.

Зверніть увагу!

У випадку, коли працівник спочатку був покликаний на навчальні збори у військкомат, а потім мобілізований на службу в армію, і це відбулося в різні місяці (наприклад, у лютому був покликаний на збори, а в березні - на службу), у цьому випадку середньоденна заробітна плата буде розраховуватися у двох місяцях:

  1. у місяці заклику на збори - розрахунковий період становить останні два місяці перед місяцем заклику на навчальні збори;
  2. у місяці призову на службу у зв'язку з мобілізацією - розрахунковий період становить останні два місяці перед місяцем призову на службу.

 

Строки виплати середнього заробітку: як для всіх виплат

 

Нагадаємо, що згідно ст. 115 КЗПП виплата заробітної плати працівникам повинна відбуватися щомісяця не рідше двох раз на місяць із перервами не більше 16 календарних днів. Такі ж строки стосуються й виплати нарахованого середнього заробітку мобілізованому працівникові.

 

І оскільки обчислювати щомісяця нову середньоденну заробітну плату не потрібно (вона вже розрахована в місяці призову), визначити суму середнього заробітку за першу половину місяця не важко (як, властиво, і за другу половину місяця). Тому не бачимо підстав затримувати виплату або здійснювати її один раз на місяць, тим самим порушуючи трудове законодавство.

 

Зміни в КЗПП, Податковому кодексі й Законі про ЄСВ

 

З 08.06.2014 р. завдяки Закону № 1275 внесені зміни в ст. 119 КЗПП, пп. 165.1.1 ПКУ, п. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ. Ці зміни, як це часто буває в Україні набули чинності  заднім числом, а точніше ці зміни діють із моменту призову під час мобілізації й до завершення особливого періоду, на час проходження військової служби(п. 3 Заключних положень Закону № 1275)!

Які саме зміни відбулися, див. у таблиці 2.

 

Таблиця 2.

Мобілізаційні зміни в КЗПП, ПКУ й Законі про ЕСВ

Як було

Як стало

Ст. 119 КЗПП

Працівникам, які покликані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, гарантується збереження місця роботи, посади й середнього заробітку.

За працівниками, покликаними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігається місце роботи, посада й компенсується з бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування й форми власності. Виплата таких компенсацій з бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пп. 165.1.1 ПКУ

165.1. У загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податків не включаються такі доходи:

в пп. 165.1.1 відсутній пп. "і"

165.1. У загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податків не включаються такі доходи:

165.1.1 і) сума грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), яка надається фізичним особам або членам їх родин (діти, дружина, батьки), військовослужбовцем, покликаним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, згідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх родин", і/абокомпенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, покликаних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

П. 7 ст. 7 Закону про ЕСВ

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок (1170 - 2010), затверджується Кабінетом Міністрів України.

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок (1170 - 2010), затверджується Кабінетом Міністрів України. Не нараховується єдиний внесок на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, покликаних на військову службу за закликом під час мобілізації, на особливий період.

Як бачимо, в ст. 119 КЗПП збереження середнього заробітку залишили, але шляхом одержання цієї суми у вигляді компенсації з бюджету в порядку, встановленому КМУ. Порядку дотепер немає*, але це не означає, що роботодавці не повинні продовжувати виплачувати середній заробіток у строки, встановлені ст. 115 КЗПП. Справа в тому, що законодавець передбачив не фінансування цих виплат (як з лікарняними, декретними), а компенсацію понесених роботодавцем видатків на здійснені вже виплати. Тому не радимо припиняти виплати й надалі продовжувати виплачувати середній заробіток мобілізованим працівникам до затвердження Кабміном порядку, який розповість, як саме компенсувати (повернути) роботодавцеві вже виплачені кошти.

 

____________

*Він зараз готується, і дотепер   вирішується, який з органів буде здійснювати таку компенсацію. Малоймовірно, що це буде Міноборони, є більша ймовірність, що таку компенсацію буде здійснювати або Фонд соціального страхування (як по лікарняних і декретних), або органи соціального захисту населення (як виплата чорнобильських відпускних).

 

Що стосується ПДФО, то в пп. 165.1.1 ПКУ з'явився новий підпункт "і", яким до неоподатковуваних доходів віднесені компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, покликаних на військову службу за закликом під час мобілізації, на особливий період. Також в п. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ додана пропозиція, яким визначено, що ЄСВ не нараховується на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, покликаних на військову службу за закликом під час мобілізації, на особливий період.

 

І отут  необхідно звернути увагу  на наступні два моменти:

  1. Звільнення від ПДФО і ЄСВ дісталося тільки середньому заробітку у випадку призову на службу у зв'язку з мобілізацією. У випадку призову на навчальні збори ніякого звільнення від ПДФО і ЄСВ немає.
  2. Звільнення від ПДФО і ЄСВ дісталося тільки середньому заробітку, який буде компенсуватися з бюджету.Тому якщо роботодавець не буде звертатися за компенсацією, податкове й соціальне законодавство не звільняє нарахований середній заробіток від оподатковування ПДФО і ЄСВ.

Зважаючи на те , що законодавець передбачив усі вищеописані зміни від дня призову працівника, роботодавцеві необхідно провести перерахунок уже утриманих (нарахованих) ПДФО і ЄСВ із виплаченого середнього заробітку починаючи від дня призову на службу працівника, а також сторнирувати видатки й відобразити в бухгалтерському обліку заборгованість перед бюджетом. А потім ще врахувати такі коректування в зарплатній звітності.

 

Проведене коректування податку й внеску збільшить заборгованість підприємства перед працівником, тому відкоректовані податок і внесок потрібно доплатити мобілізованому працівникові. Як усе це буде виглядати в обліку, розглянемо на прикладі 2 (як продовження прикладу 1).

Приклад 2 (продовження прикладу 1)

Умова:

У липні підприємство здійснило нарахування й виплату середнього заробітку за місяць у сумі 2100 грн. працівникові, який із травня мобілізований на службу на особливий період. Також здійснило коректування методом "червоного сторно" ПДФО і ЄСВ за травень і доплатило працівникові відповідну суму.

Розв'язок:

Бухгалтерський і податковий облік представлено в таблиці 3.

 

Таблиця 3

№ п/п

Утримування господарської операції

Бухгалтерський облік

Податковий облік, грн.

Дт

Кт

Сума,
грн.

Доходи

Видатки

1

Нарахований середній заробіток за липень 2014 р.

378

661

2100,00

   
2

Перерахований (виплачений) середній заробіток на банківську картку працівника

661

311

2100,00

   
3

Коректування ПДФО 15 % за травень методом "сторно"

661

641

-289,20

   
4

Коректування ЄСВ 3,6 % за травень методом "сторно"

661

65

-72,00

   
5

Коректування ЄСВ 36,77 % за травень методом " сторно"

92

65

-735,40

 

-735,40

6

Перерахований (виплачений) залишок за травень на банківську картку працівника

661

311

361,20

   
7

Проведене сторно видатків на оплату праці й визнана заборгованість перед бюджетом

92

378

661

661

-2000,00

2000,00

 

-2000,00

8

Отримана компенсація з бюджету

311

378

4100,00

   

 

Відображення   коректувань у звітності

 

Що стосується заповнення зарплатної звітності, то законодавець ще не встигнув внести відповідні зміни в порядки заповнення 1ДФ і персоніфікації. Але маючи певні знання й досвід у таких питаннях, а також користуючись неофіційними консультаціями Міндоходів і Пенсійного фонду, можна зробити певні висновки.

 

У Податкових розрахунках за формою 1ДФ неоподатковуваний середній заробіток мобілізованого працівника буде відображатися з ознакою "128" із вказуванням суми доходу без ПДФО.

 

Що стосується заповнення звіту по ЕСВ, то недавно з'явився лист ПФУ від 16.07.2014 р. N 18834/05-10.

 

Зокрема, у таблиці 6 Додатку 4 за липень суми за прикладом 2 відображаємо трьома рядками. У першому рядку таблиці 6 проставляються дані поточного періоду із вказуванням в рядку 15 кількості календарних днів перебування в трудових відносинах (вони не перериваються) і суми середньої заробітної плати тільки в 17 реквізиті "Загальна сума нарахованої заробітної плати / доходу (усього з початку звітного місяця)". Рядки 18 "Сума нарахованої заробітної плати / доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок" і 19 "Сума єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати / доходу)" не заповнюються. У другому і третьому рядках відображаємо особу з кодом типу нарахування "3" (зайво нараховані суми ЄСВ) починаючи від дня мобілізації. У нашому прикладі це травень (див. зразок 1). Крім того, у таблиці 1 сума середньої заробітної плати за поточний період повинна бути включена в рядки 1 і 1.1. Щодо суми зайво нарахованого ЄСВ за травень у рядку 7: заповнюємо рядки 7.1.1 і 7.1.2 із вказуванням вмісту помилки.

 

 

Законодавтво, пов'язане із цією статтею, консультації
та коментарі податкових органів -
все це Ви знайдете у системах ЛІГА:ЗАКОН.