Корпорація МЕРЕЖА
Закон №1166: зміни по ПДВ
Пропонуємо Вашій увазі матеріал із електронного аналітичного щотижневика «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН» (№14,2014).
З питань використання або підключення видань
звертайтесь за тел.: (032) 240-30-34.

 

З 1 квітня, згідно із Законом № 1166, в прискореному порядку набули чинності зміни в ПКУ стосовно ПДВ. Навіть на перший погляд зрозуміло, що не все так просто. Сумнівів немає і в тому, що будуть ще роз'яснення, а можливо, і коригування цих норм. Проте працювати треба сьогодні і зараз, тому давайте детальніше розберемося, що ж змінилося.

 

Ставка 20% - назавжди

 

Відповідно до п.10 розд. I Закону №1166 вводяться на постійній основі застосування основної ставки ПДВ на рівні 20%. Нагадаємо, що спочатку зниження ставки до 17% планувалося з 01.01.2014 р., а потім було перенесено на 01.01.2015 р.

 

Для ліків і виробів медпризначення - спеціальна ставка 7%

 

Для операцій з поставки лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні і внесених в Державний реєстр лікарських коштів (у тому числі аптечними установами), а також виробів медичного призначення по переліку, затвердженому Кабміном, дія пільги з ПДВ скасована. Раніше ця пільга була встановлена пп. 197.1.27 ПКУ.
 
З 01.04.2014 р. вищезгадані операції обкладаються по ставці 7%. Варто відмітити, що 7-процентною ставкою слід обкладати ліки і вироби медпризначення на усіх етапах постачання.
Крім того, згідно листа Міндоходів  від 04.04.2014 р. № 7822/7/99-99-19-05-01-17 ставка ПДВ у розмірі 7% (пп. "в" п.193.1 ПКУ) застосовується до операцій з поставки лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні і внесених в Державний реєстр лікарських коштів (у тому числі аптечними установами), а також при постачанні виробів медичного призначення згідно переліку, затвердженого Постановою Кабміну від 08.08.2011 р. №867.
Виходячи з цього, Міндоходів вважає, що при ввезенні (імпорті) вищезгаданих товарів на митну територію України оподаткування ПДВ здійснюватиметься по ставці 20% на загальних підставах.
 
Фактично законодавці поставили увесь аптечний бізнес у безвихідь, оскільки здійснити в такі терміни перепрограмування РРО нереально. Деякі експерти пропонують в період перепрограмування РРО застосовувати розрахункові книжки і розрахункові квитанції. На жаль, це не допоможе. Причина - п.5 ст.3 і ст.5 Закону № 265, згідно з якими дозволено проводити розрахункові операції з використанням книги обліку розрахункових операцій і розрахункової книжки в період виходу з ладу РРО або його ремонту, а також у разі відключення електроенергії. Як бачимо, встановлений вичерпний перелік підстав для здійснення розрахунків із застосуванням РК, і даний випадок до нього не відноситься.
Виникає також питання про необхідність застосування ПДВ на лікарські засоби і медвироби, що закуповуються за рахунок засобів державного і місцевих бюджетів. Декларування зміни оптово-відпускних цін на таку продукцію здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.08.2012 р. №794. Зокрема, цим Порядком закріплена норма, згідно якої підлягають декларуванню зміни оптово-відпускних цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, що закуповуються за бюджетні кошти без урахування мит і ПДВ.
 
При цьому заклади і установи охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного і місцевих бюджетів, закуповують лікарські засоби і вироби медичного призначення за цінами, що не перевищують рівень задекларованих змін оптово-відпускних цін з урахуванням мита, ПДВ і граничних постачальницько-збутових і торгових (роздрібних) надбавок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 р. №955 "Про заходи по стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення". Як працювати таким суб'єктам в нових умовах, - чекаємо додаткового роз'яснення.
Що стосується тих, хто не пов'язаний з бюджетом, то згідно з роз'ясненнями, наданими в листі Міндоходів від 04.04.2014 р. №7860/7/99-99-19-04-02-17, потрібно 7 % донарахувати на усю вартість товару (п. 194.1 ПКУ).

 

Також у вищезгаданому листі Міндоходів надані наступні роз'яснення:

 

1. Відносно податкової накладної:

 

 • на операції з поставки лікарських засобів і виробів медичного призначення, які обкладаються по ставці 7%, складати окрему податкову накладну;
 • при формуванні порядкового номера такою податковою накладною в полі, призначеному для коду виду діяльності, після порядкового номера через дріб проставляється спеціальна відмітка "7";
 • об'єм поставок лікарських засобів і виробів медичного призначення, який підлягає оподаткуванню на додану вартість по ставці 7%, вказується в податковій накладній в графі 9 "Постачання на митній території України", оскільки ставка 7% не являється основною;
 • номенклатура лікарських засобів і виробів медичного призначення вказується у відповідних рядках розділу I податкової накладної. Сума податку вказується в розділі III податкової накладної в рядку "Податок на додану вартість" в графі 9 і переноситься в графу 12;
 • в розділі IV податкової накладної в графах 9 і 12 вказується загальна вартість лікарських засобів і виробів медичного призначення по податку на додану вартість.

 

2. Відносно заповнення реєстрів виданих і отриманих податкових накладних, контролюючі органи повідомили, що податкові накладні, складені на операції з поставки лікарських засобів і виробів медичного призначення, оподатковувані по ставці 7 відсотків, відбиваються в розділі I Реєстру з урахуванням наступних особливостей:

 

 • порядковий номер податкової накладної повинен містити спеціальну відмітку "7", яка проставляється після порядкового номера через дріб;
 • в графі 7 розділу I Реєстру вказується загальна вартість поставлених лікарських засобів і виробів медичного призначення з ПДВ;
 • в графі 9 розділу I Реєстру вказується сума ПДВ, розрахована  у розмірі 7 % від бази оподаткування;
 • в графі 10 розділу I Реєстру вказується база оподаткування - вартість лікарських засобів і виробів медичного призначення без ПДВ;
 • інші поля розділу I Реєстру заповнюється в загальному порядку.

Податкові накладні, отримані у зв'язку з придбанням лікарських засобів і виробів медичного призначення, які обкладаються по ставці 7 відсотків, відбиваються в розділі II Реєстру в загальновстановленому порядку. Порядковий номер отриманої податкової накладної повинен містити спеціальну відмітку "7", яка проставляється після порядкового номера через дріб.

 

3. Відносно формування податкового кредиту

 

 • Суми ПДВ, сплачені платниками, що здійснюють постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення, при придбанні товарів і послуг як із застосуванням ставки податку 7 відсотків, так і ставки податку 20 відсотків (наприклад, комунальні послуги, канцтовари, меблі та ін.), включаються до складу податкового кредиту в загальному порядку. Це стосується податкових накладних, складених починаючи з 1 квітня поточного року і включених в реєстр виданих і отриманих податкових накладних квітня 2014 і подальших звітних періодів.
 • Суми ПДВ, сплачені при придбанні товарів/послуг, залишилися невикористаними за станом на 01.04.2014 р. і які надалі використовуватимуться при здійсненні операцій з поставки лікарських засобів і виробів медичного призначення (оподатковувані по ставці 7 %), можуть бути включені до складу податкового кредиту за правилами, встановленим абз.6 п.198.5 ПКУ.

Нагадаємо, що у такому разі ПК обчислюється із залишкової вартості на підставі бухгалтерської довідки з розрахунками. У реєстрі отриманих податкових накладних відбиватиметься тип документу БОПНЕ або БОПНП (традиційно такий документ оформляється в паперовому виді). У графу 7 "Індивідуальний податковий номер" записується індивідуальний податковий номер постачальника ОС, якщо ж об'єкт був імпортований, то відповідно до п.2 р.IV Порядку № 708 необхідно вказати ІНН "300000000000". Згідно з листом ДПСУ від 23.09.2011 р. № 1303/7/15-3417-27 право на відновлення ПК зберігається не більше 1095 днів з моменту придбання.

 

 • Якщо за результатами звітного періоду (квітень 2014 і/або подальші звітні періоди) платником податків, який здійснював операції з поставки лікарських засобів і виробів медичного призначення, буде визначена негативна різниця між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом, відшкодування такої різниці з бюджету здійснюватися в загальному порядку, встановленому ст. 200 р. V ПКУ.
 • Відносно річного перерахунку по ПДВ ситуація не зрозуміла, проте, вважаємо, буде цілком логічним його проводити.
Є ще одне питання, що стосується отримання передоплати: припустимо, передоплата була отримана у березні, коли операції були звільнені від ПДВ, а відвантаження відбулося в квітні. Тут, на думку «Б&З", відвантаження треба оформляти без ПДВ, оскільки перша подія сталася в "звільнений" період.
Як бачимо, в цій частині "першоквітневих" змін більше запитань, ніж відповідей.

 

Багатостраждальна зернова пільга

 

Зміни у черговий раз торкнулися пільги по ПДВ при операціях з поставки зернових і технічних культур товарних позицій 1001-1008, 1205 і 1206 00 по УКТ ВЕД. Нагадаємо, що з 1 січня 2014 року Закон №713 "дарував" нульову ставку по ПДВ експортерам зерна, що є виробниками і першими покупцями.
 
До 1 жовтня 2014 року право на нульову ставку ПДВ при експорті залишили тільки сільськогосподарським підприємствам і тільки при експорті зерна, самостійно вирощеного на землях, що знаходяться в їх власності або постійному користуванні. Зернотрейдери, що перепродають зернові і технічні культури (у тому числі що є першими покупцями), повністю втратили право на нульову ставку при експорті. Тепер такі операції звільнені від оподаткування, тобто ПДВ, що входить, при придбанні зерна не включається в податковий кредит.
 
Підкреслюємо, що вищеописані обмеження при експорті мають тимчасовий характер і діють фактично до появи зерна нового урожаю - до 1 жовтня 2014 року. Саме на цей термін призупинена дія нинішнього пільгового п. 197.21 ПКУ, замість якого введений новий пункт 15 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ (п. 36 Закону № 1166).
 
Що ж до постачання зернових і технічних культур на митній території України, то тут все залишається без змін. Такі операції звільняються від оподаткування, за винятком постачання виробниками і першими покупцями, а також постачання Аграрним фондом у разі придбання зерна з ПДВ.
Зернотрейдерам при формуванні податкового кредиту слід враховувати наступне: по придбаних і/або виготовлених необоротних активах, одночасно використовуваних в оподатковуваних і не оподатковуваних ПДВ операціях, ПДВ, що входить, повністю включається в податковий кредит (абз. 3 п. 15 1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ).
 
Наостанок відмітимо, що, як і раніше, усі вищеописані обмеження не торкаються операцій з поставки зернових культур товарній позиції 1006 і товарній підкатегорії 1008 10 00 00 по УКТ ВЕД. Такі операції обкладаються ПДВ в загальному порядку.

 

Переміщення товарів через кордон
 
Митна вартість не оподатковуваних ПДВ товарів при ввезенні на митну територію України, вивезенні за межі митної території України, незалежно від вибраного митного режиму товарів, збільшена з еквіваленту 100 євро до 150 євро. Відмітимо, що ця норма торкається юридичних осіб.
В той же час не оподатковуваний ПДВ імпорт товарів (сумарна фактурна вартість), переміщуваних в несупроводжуваному багажі, міжнародних поштових відправленнях і експрес-відправленнях, зменшується з 300 до 150 євро (п. 10 Закону N 1166). Ця зміна торкається фізичних осіб.
 
Джерела бюджетного відшкодування
 
Підкоригований п.200.17 ПКУ, зокрема, ліквідована його прив'язка до Держбюджету України. В результаті джерелом бюджетного відшкодування будуть доходи того бюджету, в який сплачується податок.
При цьому як і раніше заборонено встановлювати обмеження на виплату відшкодування ПДВ або ставити факт його виплати в залежність від наявності або відсутності грошових коштів у бюджетах окремих регіонів.

 

автор: Галина Зубар,
експерт компанії "ЛІГА:ЗАКОН"

 

 

Правовий глосарій

 

1. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. N 2755 - VI.

2. Закон N 1166 - Закон України "Про відвертання фінансової катастрофи і створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 р. N 1166 - VII.

3. Закон N 265 - Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" від 06.07.95 р. N 265/95-ВР.

4.Порядок N 708 - Порядок ведення реєстру виданих і отриманих податкових накладних, затверджений наказом Міндоходів від 25.11.2013 р. N 708.

 

Законодавтво, пов'язане із цією статтею, консультації
та коментарі податкових органів -
все це Ви знайдете у системах ЛІГА:ЗАКОН.