Корпорація МЕРЕЖА
Про зміни в ПКУ відносно оподаткування IT-сфери
Пропонуємо Вашій увазі матеріал електронного аналітичного щотижневика
З питань використання видань «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН» і «ЮРИСТ & ЗАКОН» 
або їх підключення звертайтесь за тел.: (032) 240-30-34.

 

31 липня Президент підписав Закон "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України відносно особливостей оподаткування суб'єктів індустрії програмної продукції" від 05.07.2012 р. № 5091 - VI  (далі - Закон). Закон ухвалений з урахуванням пропозицій Президента України і його норми починають діяти з 1 січня 2013 року.
 
Для суб'єктів індустрії програмної продукції Законом з 1 січня 2013 передбачені пільгові умови оподаткування ПДВ (звільнення) і податком на прибуток (ставка 5 %). Для отримання свідоцтва, що надає право застосування пільгової ставки податку на прибуток, платник податків повинен відповідати ряду критеріїв впродовж 4-х кварталів. Тому платникам податків, які планують скористатися пільгою, слід почати приведення своєї діяльності у відповідність заданим критеріям вже сьогодні.
Нижче приведений короткий попередній аналіз норм Закону.

 

1. Податок на прибуток

 

1.1. Ставка 5 %

За умови відповідності переліку критеріїв для суб'єктів індустрії програмної продукції з 1 січня 2013 року передбачена ставка податку на прибуток 5 %.

 

1.2. Критерії

Суб'єктами індустрії програмної продукції вважаються платники податків, які сукупно впродовж чотирьох послідовних кварталів відповідають одночасно наступним критеріям:

 1. питома вага доходів від здійснення видів економічної діяльності, що відносяться до індустрії програмної продукції (див. нижче), складає не менше 70 %;
 2. первинна вартість основних засобів і нематеріальних активів перевищує 50 розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року;
 3. у платника податків відсутній податковий борг;
 4. відносно платника податків не прийнято судової постанови про визнання банкротом.

Ставка 5 % застосовується виключно до прибутку від видів економічної діяльності, що відносяться до індустрії програмної продукції.

 

1.3. Види діяльності

Перелік видів діяльності, що відносяться до індустрії програмної продукції, приведений в пункті 1.5 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. Він досить великий, детальний і включає, серед інших, такі види діяльності, як:

 • видання (термін з Закону) і реалізацію ПЗ;
 • власне комп'ютерне програмування і пов'язані з ним види діяльності;
 • консультування з питань інформатизації;
 • управління комп'ютерним устаткуванням;
 • обробку даних, розміщення даних на веб-вузлах;
 • створення, впровадження, обслуговування і супровід інформаційно-технічних комплексів, систем і мереж;
 • установку ПЗ;
 • розробку криптографічних засобів захисту інформації;
 • надання прав на використання ПЗ.

1.4. Особливості обліку

Законом передбачений обов'язок платника податків вести окремий облік доходів і витрат, пов'язаних з видами діяльності, що відносяться до індустрії програмної продукції. Прибуток в результаті таких видів діяльності оподатковується на прибуток по ставці 5 %, а прибуток від інших видів діяльності - по основній ставці.
 
У випадку якщо витрати пов'язані як з пільговими, так і з іншими видами діяльності, то вони розподіляються згідно із співвідношенням доходів від програмної продукції і інших доходів. Так само розподіляються амортизаційні відрахування на основні засоби, які використовуються одночасно для отримання прибутку і від програмної продукції, і від інших видів діяльності.

 

1.5. Реєстрація і анулювання

Для застосування ставки податку на прибуток 5 % платники податків подають в орган ДПС заяву про реєстрацію суб'єкта індустрії програмної продукції, отримують свідоцтво. Таких суб'єктів вносять в спеціальний реєстр. За умови відповідності наведеним вище критеріям така заява може бути подана після закінчення двох кварталів після реєстрації нової юридичної особи. Проте після закінчення 2-х повних звітних кварталів, що йдуть за отриманням свідоцтва, орган ДПС проведе позапланову перевірку на предмет відповідності вищезгаданим критеріям за результатами чотирьох кварталів сукупно. У випадку, якщо перевіркою буде встановлено невідповідність критеріям, платник податків втрачає право на пільгову ставку, починаючи з кварталу, в якому було виявлено невідповідність (а також втрачає право на застосування пільгової ставки на наступні 4 квартали).
 
Це ж правило поширюється на платників податків, які подавали заяву за результатами 4-х кварталів і в якому-небудь з подальших кварталів перестали відповідати критеріям. Право на подання заяви після закінчення 2-х (а не 4-х) кварталів після реєстрації не поширюється на нових юридичних осіб, створених в результаті реорганізації, приватизації або корпоратизації.
 
Реєстраційне свідоцтво (разом з фінансовою звітністю і іншими документами, що підтверджують право на застосування пільгової ставки) подається не менше чим за 30 днів до початку кварталу. Враховуючи, що норма, що дозволяє застосовувати ставку 5 %, набуває чинності з 1 січня 2013 року, заяву слід подати не пізніше 2 грудня 2012 року. При цьому податковий орган впродовж 10 днів з дати представлення заяви має право провести позапланову перевірку на предмет відповідності критеріям. На ухвалення рішення про видачу посвідчення або про відмову в такій видачі податковому органу відведено 15 днів після отримання заяви.

 

2. ПДВ
 
Законом передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з поставки програмної продукції. Ця норма набуває чинності з 2013 року і діє впродовж 10 років - до 2023 року.
 
Під "програмною продукцією" (в цілях оподаткування ПДВ) в Законі мається «на увазі результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної і/або освітньої комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів і/або онлайн-сервісів". До програмної продукції відносяться криптографічні засоби захисту інформації. На даний момент не ясно, чи мається на увазі звільнення від оподаткування ПДВ інших операцій, що відносяться до індустрії програмної продукції.

 

3. Інше

На відміну від законопроекту № 9744, підписаний з урахуванням поправок Президента України Закон не містить норм відносно пільг по ПДФО.

 

автор: Ігор Забута, керуючий партнер
Юридичної компанії
BLC - Ukraine

 

Законодавтво, пов'язане із цією статтею, консультації
та коментарі податкових органів -
все це Ви знайдете у системах ЛІГА:ЗАКОН.